IMG_3396

Nie przegap RAKA! Rak piersi- WRÓG współczesnej kobiety!

Newsy / 13 stycznia 2014

Szanowne Panie!

Rak piersi jest najczęstszym rodzajem agresywnego raka występującym u kobiet na świecie, stanowi około 20% wszystkich nowotworów złośliwych. W Polsce na raka piersi zapada rocznie około 16 tysięcy kobiet. U 75% z nich rak piersi jest wykrywany w wieku 50 lat i więcej. W skali globalnej przewiduje się, że na raka piersi zachoruje w pewnym momencie życia jedna na dziesięć kobiet! Nowotwory piersi powodują zagrożenie życia, ujemnie wpływają na psychikę, życie rodzinne i zawodowe. Tymczasem wczesne wykrycie raka piersi daje szansę na jego wyleczenie! Wśród kobiet, które uczestniczą w przesiewowych badaniach mammograficznych stwierdza się obniżenie o 35% ryzyka zgonu z powodu raka piersi, w porównaniu do tych, które odrzucają możliwość wykonania bezpłatnej mammografii. Stąd tak istotna jest wiedza dotycząca możliwości profilaktyki raka piersi i jego wczesnej wykrywalności.

 

Czym jest mammografia?

Mammografia to bezpieczne, radiologiczne badanie piersi będące złotym standardem w wykrywaniu raka piersi. Jest metodą o wysokiej skuteczności, wykorzystująca niską dawkę promieniowania rentgenowskiego w celu wykrycia wczesnych zmian w tkance piersi zanim jeszcze są one wyczuwalne lub zanim wystąpią jakiekolwiek objawy.

 

Jakie możliwości daje nam mammografia? 

Zadaniem mammografii jest uzyskanie na zdjęciach obrazu tkanek miękkich sutka, a co zatem idzie, rozpoznawanie nieprawidłowości związanych z budową sutków, obecnością guzów lub mikrozwapnień, w tym przede wszystkim raka. Badanie pozwala wykryć ognisko pierwotne mniejsze niż 1 cm, co po zastosowaniu leczenia chirurgicznego daje całkowite wyleczenie lub 5-letnie bezobjawowe przeżycie u 90% chorych. Rutynowo badane powinno być wykonywane począwszy od 35 roku życia co 2 lata, a powyżej 50 roku życia – raz w roku.

 

Jak przygotować się do badania? 

1) Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza.

2) Należy zabrać ze sobą zdjęcia i opisy wszystkich poprzednio wykonywanych badań piersi – mammografia, USG, biopsje, operacje piersi. Porównanie badania ze zdjęciami i wynikami badań poprzednich, jest to bardzo istotne dla postawienia poprawnej diagnozy i często umożliwia wykrycie zmian we wczesnym stadium zaawansowania.

3) Najlepiej zgłosić się na badanie w dwuczęściowym ubraniu, aby łatwo było rozebrać się do pasa.

4) Badanie mammograficzne najlepiej wykonywać w okresie od 5 – 12 dnia cyklu miesięcznego (licząc od pierwszego dnia miesiączki). Kobiety po menopauzie mogą zgłosić się w dowolnym dniu cyklu

5) W dniu badania należy wziąć kąpiel i NIE używać kremów, dezodorantów, zasypek i innych kosmetyków stosowanych w okolicach piersi i pach. Niektóre z nich mogą pojawić się na zdjęciach mammograficznych, powodując zafałszowanie obrazu, czasami może być konieczne powtórzenie badania.

6) Należy przekazać lekarzowi niezbędne informacje dotyczące przyjmowanych leków (HZT-hormonalna terapia zastępcza), ciąży, przebytych operacji piersi

 

Gdzie można wykonać  bezpłatnie badanie?

Bezpłatne badanie profilaktyczne przeznaczone dla kobiet w wieku 50-69 lat można wykonać w niżej wymienionych placówkach:

  • Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha Adalberta SPZOZ ul. Jana Pawła II 50 tel.58 768-43-02
  • Wojewódzkie Centrum Onkologii ul. M. Skłodowskiej-Curie 2 tel. 58 345-21-99
  • NZOZ Nadmorskie Centrum Medyczne ul Jagiellońska 7 tel. 58 763-93-15
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „INVICTA” - Centrum Profilaktyk, Klinika Zdrowia Kobiety, Klinika Leczenia Niepłodności, Laboratoria Medyczne ul. Podwale Grodzkie 2 tel. 58 721-32-38 / ul.Rajska 10 tel. 58 763-50-50
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poliklinika Onkologiczna  Al. Zwycięstwa 31/32 tel. 58 520-21-21
  • 7 Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej ul. Polanki 117 tel. 58 552-63-60

 

Pamiętaj!

Każda kobieta powinna:

1) znać metodę samobadania piersi

2) wiedzieć, jaką budowę mają jej piersi i co jest w nich normalne

3) wiedzieć, jakich zmian szukać (guzki, ból, wydzielina z brodawki lub wszystkie inne nietypowe zmiany)

4) bez zwlekania poinformować lekarza o wszelkich niepokojących objawach i nietypowych zmianach

5) zgłaszać się na okresowe badanie piersi do lekarza.